🤔 Jak vybrat nejlepší outdoorové oblečení? 🧦 👕 🥾

Chceš-li vědět jak vybrat nejlepší outdoorové oblečení tak nejprve zjistíš CO to vlastně je, bylo a může být. Napadlo tě, že je to vlastně úplně první kategorie oblečení vůbec? Důležité je také vědět, co od něj očekáváš a stanovit si požadavky, na základě kterých vybereš ty nejlepší kousky.
Na závěr se dozvíš užitečné tipy přímo na konkrétní kousky a značky. (Mons Royale, boty Altra,…)

Co je to outdoorové oblečení?

= oblečení do přírody

= oblečení na turistiku

DNES je outdoorové oblečení

Typ oblečení navržený pro sport a aktivity vykonávané v přírodě a venku, které je vyrobeno z materiálů poskytujících ochranu před různými povětrnostními podmínkami a zároveň zajišťují pohodlí a funkčnost.

První kategorie oblečení na světě?

Podíváme-li se za definici od AI tak zjistíme, že tento relativně nový typ oblečení má vlastně hluboké historické kořeny v minulosti a je to vůbec nejstarší druh oblečení, který provází lidstvo už od jeho samotné existence a prvotní potřeby se chránit před nepřízní počasí při pohybu a pobytu v přírodě.
Ještě r
elativně před nedávnou dobou bylo oblečení do přírody vlastně skoro všechno, jelikož se lidé nezdržovali většinu času v uzavřených prostorech jako dnes, ale trávili většinu času venku.

S rozvojem technologií a urbanizací se vyvinulo specializované městské oblečení a začalo být bráno jako standart.
Avšak v posledních desetiletích dochází k „
znovuobjevení“ outdoorového oblečení, které si stále více nachází cestu do každodenního šatníku a stále více lidí ho využívá i při běžných činnostech, nejenom při sportu a pobytu v přírodě.

Co bude outdoorové oblečení?

Promítneme-li nejnovější trendy do možného vývoje v budoucnosti tak zjistíme, že pomalu nastává návrat ke kořenům, což znamená mít pár kusů oblečení univerzálně použitelných na široké spektrum aktivit a usnadnit si tak život.
Tento trend již můžeme pozorovat v mnoha odvětvích.

Čím dál tím více lidí se přiklání k minimalismu, udržitelnému životnímu stylu a preferuje mít co nejméně věcí.
Kombinací moderních technologií a tradičních postupů lze dnes vytvořit univerzální kousky, postrádá smysl mít mnoho oblečení zvlášť do města a do přírody.
Trendem je prolnutí města a outdoor stylu do několika univerzálních kusů, které budou praktické, funkční, estetické a využitelné pro široké spektrum aktivit.

NEJLEPŠÍ OUTDOOR OBLEČENÍ

Je tedy univerzalní, které můžu používat napříč mnoha sporty a kombinovat ho mezi sebou, funkční, udržitelné, pohodlné a dobře vypadá i ve volném čase mimo aktivity v přírodě či sportu.

Jak PŘEMÝŠLET před koupí oblečení do přírody?

D e f i n u j t e    s i,    c o    p o t ř e b u j e t e

Existují obecná kritéria, které definují co by mělo splňovat běžné outdoorové oblečení.

  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům: chrání před deštěm, sněhem a silným větrem.
  • Prodyšnost: oblečení umožňuje odpařování potu a udržuje tělo v suchu.
  • Izolace: pomáhá udržovat tělesnou teplotu.
  • Pohodlí a volnost pohybu: umožňuje volný pohyb, je pohodlné při dlouhodobém nošení a můžeme se v něm zhluboka nadechnout
  • Odolnost: z odolných materiálů proti oděru a poškození, aby vydržely náročné podmínky.
  • Funkční prvky: kapsy, stahovací šňůrky, odnímatelné vrstvy, kapuce, ventilace a reflexní prvky pro bezpečnost.

Mimo ně nám ale CHYBÍ několik dalších nad rámec běžných požadavků, které z průměrného oblečení na turistiku udělají to nejlepší!

Mezi tyto kritéria patří:

  • Vhodný materiál
    Tam kde to jde tak co nejvíce upřednostnit přírodní materiály, které jsou zároveň i udržitelné a neznečištují tak přírodu jako materiály syntetické (například fleece.
    Patří sem nejpoužívanější (Merino) vlna, lyocel, méně už kůže, len či konopí. 
    Člověk se také v přírodních materiálech lépe cítí a 
    neprodukují nepotřebný elektromagnetický náboj (když máte na sobě něco ze syntetiky a pak vás to „kopne“) Zatím to ale není oficiálně vědecky prokázáno a patří to spíše do „ezo“ kategorie, ale určitě tento vliv pocítí senzitivní lidé.

 

  • Elegance/minimalismus 
    Abychom v oblečení vypadali dobře i ve volném čase mimo aktivity v přírodě či sportu a mohli kousky co nejvíce kombinovat, ať mezi sebou tak i mezi různými dalšími styly.

  • Univerzánost, modulární a vrstvené systémy
    Možnost je použít napříč různými sporty. Pěkným příkladem je helma Dynafit TLT, která má certifikaci na lyže, snowboard, kolo, lezení a horolezectví.

Co a KDE nakupovat?

I ty největší značky a produkty, které se tváří udržitelně tak udržitelné být nemusí.
Je to totiž dnes velký marketingový tahák, který prodává.
Myslíš, že fleece mikina z recyklovaných plastů je udržitelný a „ekologický“ výrobek, když do životního prostředí vypouští obrovské množství mikroplastů?

Proto je potřeba se nad tím zamyslet v širším kontextu a nenechat se ošálit mlhou marketingu a tím co zrovna frčí a prodává.

Osvědčené značky a výrobky, které používám

Mons-Royale

  • Používají zejména merino vlnu, výrobky jsou zabaleny v papíru nebo v rozložitelném sáčku.
    „Získáváme udržitelná přírodní vlákna z etického dodavatelského řetězce a vytváříme vysoce výkonné oblečení do hor.“
  • Velmi kvalitní, univerzální a trochu dražší oblečení, ale mají často slevy. Nejlepší ponožky, co jsem kdy měl. Jiné už ani nechci nosit.
  • S jejich filozofií přesně souzním: „Věříme, že umožnění a inspirace lidí k účasti a pokroku v akčních sportech zlepšuje zdraví a pohodu. Když se lidé pro nějaký sport nadchnou, je pravděpodobnější, že budou chránit jeho (životní) prostředí. Přechodem na přírodní materiály můžeme snížit náš dopad na planetu.“

Devold

  • Jedna z nejstarších značek outdoorového oblečení z Norska, zaměřená především na funkční oblečení z vlny bez jakýchkoliv kompromisů.
  • Jsem velmi spokojený s jejich vlněnou merino „mikinobundou“ Devold Heroy, kterou používám jako druhou – střední zateplovací vrstvu jako alternativu k produktům z fleecu, které nejsou šetrné k životnímu prostředí a vylučují velké množství mikroplastů.

Icebreaker

  • Další ze stálic produkce oblečení z merino vlny, kterou myslím není třeba moc představovat. Podobná filozofie a zaměření jako Mons-Royale či Devold.
  • Jejich klasické tričko s dlouhým rukávem byl můj první kousek merino oblečení, který jsem si koupil. Už pomalu dosluhuje, zejména kvůli čím dál větší „hrubosti“ látky, která je cítit například když se dlouho opíráte o židli a také začínají čím dál více vznikat v tričku dírky.

Ibex

  • univerzální oblečení z merino vlny. Podobné jako Mons-Royale či Devold.
  • Za zmínku stojí jejich „sun hoodie“ z vlny Indie Hoodie

Majola

  • Podobná filozofie jako Mons-Royale, ale mají také více věcí například z konopí a více „městskou“ kolekci
  • Otestováno bohužel nic nemám

Darn Tough (ponožky)

  • Merino ponožky s doživotní zárukou, které jsou velmi populární mezi hikery.

Altra (boty)

  • Můj nejnovější objev, boty Lone Peak jsou naprostý top pokud chce cítit volnost a oporu jako v barefoot botech, ale zároveň potřebujete nějaké tlumení.
    Postupně se zbavuji všech ostatních (včetně Five-ten na kolo).
  • Doporučuju kupovat na Tradeinn.com

Decathlon

  • To si nemůžu odpustit zejména kvůli jejich výbornému poměru cena/výkon, spoustě nových čím dál více kvalitnějších věcí (například kolekce merino triček a svetrů), univerzální městský/sportovní roll top batoh NH500, atd…
  • Jejich motto: „Snažíme se zpřístupnit sport co největšímu počtu lidí“ plní více než dobře
  • merino oblečení na cyklistiku
  • zejména flanelky české produkce včetně látky s úžasnými pestrými „native“ vzory
  • tento kus oblečení není úplně vhodný na vysoce výkonové aktivity a sporty, ale všude jinde je k nezaplacení, ať už jste ve městě, vychutnáváte si západ slunce na pláži a nebo jedete na svůj vysněný trek do hor.
  • spíše streetwear, z konopí

🤔 Jak na LEVNÉ ultralight turistické vybavení do přírody🏕️

Chceš se dozvědět, jak hacknout celý, trochu předražený ultralight trend zahrnující turistické vybavení a outdoorové oblečení?

KDE nakupovat?

Můžeš se inspirovat článkem výše, mrknout na web výrobce, či různé srovnávací portály a sám vyhodnotit co se ti nejvíce vyplatí.
Osobně se mi velmi málo vyplatilo něco objednat přímo z ČR a je lepší se podívat na větší evropské shopy, ceny jsou ve slevách více než příznivé a poštovné je často stejné jako u nás nebo o trochu dražší (150 – 250Kč) 

Případně doporučuju podpořit nějakého lokálního výrobce, či distributora pokud ti dává smysl to co dělá nebo tvoří ještě nějakou přidanou hodnotu (sdílí zajímavé informace, podcasty,….).

cestovánígearnejlepší outdoorové oblečeníoblečení do přírodyoblečení na turistikuoutdooroutdoor oblečeníoutdoorové oblečení
admin:
Leave a Comment
Related Post

This website uses cookies.