nejlepší outdoorové oblečení

🤔 Jak vybrat nejlepší outdoorové oblečení? 🧦 👕 🥾

Chceš-li vědět jak vybrat nejlepší outdoorové oblečení tak nejprve zjistíš CO to vlastně je, bylo a může být. Napadlo tě, že je to vlastně úplně první kategorie oblečení vůbec? Důležité je také vědět, co od něj očekáváš a stanovit si požadavky, na základě kterých vybereš ty nejlepší kousky.
Na závěr se dozvíš užitečné tipy přímo na konkrétní kousky a značky. (Mons Royale, boty Altra,…)

Co je to outdoorové oblečení?

= oblečení do přírody

= oblečení na turistiku

OUTDOOR OBLEČENÍ

DNES je outdoorové oblečení

Typ oblečení navržený pro sport a aktivity vykonávané v přírodě a venku, které je vyrobeno z materiálů poskytujících ochranu před různými povětrnostními podmínkami a zároveň zajišťují pohodlí a funkčnost.

První kategorie oblečení na světě?

Podíváme-li se za definici od AI tak zjistíme, že tento relativně nový typ oblečení má vlastně hluboké historické kořeny v minulosti a je to vůbec nejstarší druh oblečení, který provází lidstvo už od jeho samotné existence a prvotní potřeby se chránit před nepřízní počasí při pohybu a pobytu v přírodě.
Ještě r
elativně před nedávnou dobou bylo oblečení do přírody vlastně skoro všechno, jelikož se lidé nezdržovali většinu času v uzavřených prostorech jako dnes, ale trávili většinu času venku.

S rozvojem technologií a urbanizací se vyvinulo specializované městské oblečení a začalo být bráno jako standart.
Avšak v posledních desetiletích dochází k „
znovuobjevení“ outdoorového oblečení, které si stále více nachází cestu do každodenního šatníku a stále více lidí ho využívá i při běžných činnostech, nejenom při sportu a pobytu v přírodě.

obleceni na turistiku

Co bude outdoorové oblečení?

Promítneme-li nejnovější trendy do možného vývoje v budoucnosti tak zjistíme, že pomalu nastává návrat ke kořenům, což znamená mít pár kusů oblečení univerzálně použitelných na široké spektrum aktivit a usnadnit si tak život.
Tento trend již můžeme pozorovat v mnoha odvětvích.

Čím dál tím více lidí se přiklání k minimalismu, udržitelnému životnímu stylu a preferuje mít co nejméně věcí.
Kombinací moderních technologií a tradičních postupů lze dnes vytvořit univerzální kousky, postrádá smysl mít mnoho oblečení zvlášť do města a do přírody.
Trendem je prolnutí města a outdoor stylu do několika univerzálních kusů, které budou praktické, funkční, estetické a využitelné pro široké spektrum aktivit.

NEJLEPŠÍ OUTDOOR OBLEČENÍ

Je tedy univerzalní, které můžu používat napříč mnoha sporty a kombinovat ho mezi sebou, funkční, udržitelné, pohodlné a dobře vypadá i ve volném čase mimo aktivity v přírodě či sportu.

Jak PŘEMÝŠLET před koupí oblečení do přírody?

D e f i n u j t e    s i,    c o    p o t ř e b u j e t e

Existují obecná kritéria, které definují co by mělo splňovat běžné outdoorové oblečení.

  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům: chrání před deštěm, sněhem a silným větrem.
  • Prodyšnost: oblečení umožňuje odpařování potu a udržuje tělo v suchu.
  • Izolace: pomáhá udržovat tělesnou teplotu.
  • Pohodlí a volnost pohybu: umožňuje volný pohyb, je pohodlné při dlouhodobém nošení a můžeme se v něm zhluboka nadechnout
  • Odolnost: z odolných materiálů proti oděru a poškození, aby vydržely náročné podmínky.
  • Funkční prvky: kapsy, stahovací šňůrky, odnímatelné vrstvy, kapuce, ventilace a reflexní prvky pro bezpečnost.

Mimo ně nám ale CHYBÍ několik dalších nad rámec běžných požadavků, které z průměrného oblečení na turistiku udělají to nejlepší!

Mezi tyto kritéria patří:

  • Vhodný materiál
    Tam kde to jde tak co nejvíce upřednostnit přírodní materiály, které jsou zároveň i udržitelné a neznečištují tak přírodu jako materiály syntetické (například fleece.
    Patří sem nejpoužívanější (Merino) vlna, lyocel, méně už kůže, len či konopí. 
    Člověk se také v přírodních materiálech lépe cítí a 
    neprodukují nepotřebný elektromagnetický náboj (když máte na sobě něco ze syntetiky a pak vás to „kopne“) Zatím to ale není oficiálně vědecky prokázáno a patří to spíše do „ezo“ kategorie, ale určitě tento vliv pocítí senzitivní lidé.

 

  • Elegance/minimalismus 
    Abychom v oblečení vypadali dobře i ve volném čase mimo aktivity v přírodě či sportu a mohli kousky co nejvíce kombinovat, ať mezi sebou tak i mezi různými dalšími styly.

  • Univerzánost, modulární a vrstvené systémy
    Možnost je použít napříč různými sporty. Pěkným příkladem je helma Dynafit TLT, která má certifikaci na lyže, snowboard, kolo, lezení a horolezectví.

Co a KDE nakupovat?

I ty největší značky a produkty, které se tváří udržitelně tak udržitelné být nemusí.
Je to totiž dnes velký marketingový tahák, který prodává.
Myslíš, že fleece mikina z recyklovaných plastů je udržitelný a „ekologický“ výrobek, když do životního prostředí vypouští obrovské množství mikroplastů?

Proto je potřeba se nad tím zamyslet v širším kontextu a nenechat se ošálit mlhou marketingu a tím co zrovna frčí a prodává.

Osvědčené značky a výrobky, které používám

Mons-Royale

  • Používají zejména merino vlnu, výrobky jsou zabaleny v papíru nebo v rozložitelném sáčku.
    „Získáváme udržitelná přírodní vlákna z etického dodavatelského řetězce a vytváříme vysoce výkonné oblečení do hor.“
  • Velmi kvalitní, univerzální a trochu dražší oblečení, ale mají často slevy. Nejlepší ponožky, co jsem kdy měl. Jiné už ani nechci nosit.
  • S jejich filozofií přesně souzním: „Věříme, že umožnění a inspirace lidí k účasti a pokroku v akčních sportech zlepšuje zdraví a pohodu. Když se lidé pro nějaký sport nadchnou, je pravděpodobnější, že budou chránit jeho (životní) prostředí. Přechodem na přírodní materiály můžeme snížit náš dopad na planetu.“
mons royale outdoor obleceni

Devold

  • Jedna z nejstarších značek outdoorového oblečení z Norska, zaměřená především na funkční oblečení z vlny bez jakýchkoliv kompromisů. 
  • Jsem velmi spokojený s jejich vlněnou merino „mikinobundou“ Devold Heroy, kterou používám jako druhou – střední zateplovací vrstvu jako alternativu k produktům z fleecu, které nejsou šetrné k životnímu prostředí a vylučují velké množství mikroplastů.

Icebreaker

  • Další ze stálic produkce oblečení z merino vlny, kterou myslím není třeba moc představovat. Podobná filozofie a zaměření jako Mons-Royale či Devold.
  • Jejich klasické tričko s dlouhým rukávem byl můj první kousek merino oblečení, který jsem si koupil. Už pomalu dosluhuje, zejména kvůli čím dál větší „hrubosti“ látky, která je cítit například když se dlouho opíráte o židli a také začínají čím dál více vznikat v tričku dírky.

Ibex

  • univerzální oblečení z merino vlny. Podobné jako Mons-Royale či Devold.
  • Za zmínku stojí jejich „sun hoodie“ z vlny Indie Hoodie

Majola

  • Podobná filozofie jako Mons-Royale, ale mají také více věcí například z konopí a více „městskou“ kolekci 
  • Otestováno bohužel nic nemám

Darn Tough (ponožky)

  • Merino ponožky s doživotní zárukou, které jsou velmi populární mezi hikery.

Altra (boty)

  • Můj nejnovější objev, boty Lone Peak jsou naprostý top pokud chce cítit volnost a oporu jako v barefoot botech, ale zároveň potřebujete nějaké tlumení.
    Postupně se zbavuji všech ostatních (včetně Five-ten na kolo).
  • Doporučuju kupovat na Tradeinn.com

Decathlon

  • To si nemůžu odpustit zejména kvůli jejich výbornému poměru cena/výkon, spoustě nových čím dál více kvalitnějších věcí (například kolekce merino triček a svetrů), univerzální městský/sportovní roll top batoh NH500, atd…
  • Jejich motto: „Snažíme se zpřístupnit sport co největšímu počtu lidí“ plní více než dobře
  • merino oblečení na cyklistiku
  • zejména flanelky české produkce včetně látky s úžasnými pestrými „native“ vzory
  • tento kus oblečení není úplně vhodný na vysoce výkonové aktivity a sporty, ale všude jinde je k nezaplacení, ať už jste ve městě, vychutnáváte si západ slunce na pláži a nebo jedete na svůj vysněný trek do hor.
  • spíše streetwear, z konopí
levne ultralight turisticke vybaveni do prirody

🤔 Jak na LEVNÉ ultralight turistické vybavení do přírody🏕️

Chceš se dozvědět, jak hacknout celý, trochu předražený ultralight trend zahrnující turistické vybavení a outdoorové oblečení?

KDE nakupovat?

Můžeš se inspirovat článkem výše, mrknout na web výrobce, či různé srovnávací portály a sám vyhodnotit co se ti nejvíce vyplatí.
Osobně se mi velmi málo vyplatilo něco objednat přímo z ČR a je lepší se podívat na větší evropské shopy, ceny jsou ve slevách více než příznivé a poštovné je často stejné jako u nás nebo o trochu dražší (150 – 250Kč) 

Případně doporučuju podpořit nějakého lokálního výrobce, či distributora pokud ti dává smysl to co dělá nebo tvoří ještě nějakou přidanou hodnotu (sdílí zajímavé informace, podcasty,….).

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *