národní park paklenica trek

Národní park Paklenica📍🗺️ trek 3 dny 🇭🇷 Chorvatsko hory

Ubytování v Chorvatsku s výhledem na moře zdarma? I to je jedna z věcí, které může NP Paklenica nabídnout. 
Když k tomu přidáte bezstarostnou jízdu vlakem, špetku odpočinku u moře a trochu večerního či podmořského života v Rijece nebo Zadaru…

0
náklady

– doprava 2800 Kč
– jídlo 1100 Kč
– ubytování 900 Kč (noc Stari Grad a Zadar)

0
počet dnů

– 1 den doprava 
– 3 dny trek v přírodě
– 1 den pláž, město,…

Základní koncept - Chorvatsko hory, moře, velkoměsta

Nápad zajet na hory do Chorvatska odstartovala novinka (2020) v podobě post-corona expresu Praha – Rijeka. Pohodlí lůžkového vozu, plno lidí, levné jídlo a pití, takže je o zábavu i odpočinek postaráno.
A jelikož Chorvatsko = moře, tak po návratu z hor ocení klasické válení u pláže asi každý.
Po odpočinku pak můžete prozkoumat jak život podmořský tak noční nebo památky v Zdaru a Rijece.
Zpáteční cesta vlakem je jen třešničkou na dortu celé výpravy.

Doprava

Do Chorvatska vlakovou linkou Regiojet Praha-Pardubice-Brno-Břeclav-Bratislava-Lublaň-Rijeka. Ceny se pohybují od 590Kč za sedadlo a od 790Kč za místo v lůžkovém voze. Pozor na rezervaci míst v jednom kupé, zobrazují se „opačně“ než by člověk očekával.
V Chorvatsku je nejlepší variantou jet přímo z Rijeky do Starigrad Paklenica autobusem.
My jsme ale pokračovali návazným autobusem Regiojet z Rijeky do Zadaru a odtud autobusem.

Všechny spoje Regiojet měli vždy přesný příjezd a odjezd, což nemusí být pravidlem u Chorvatských dálkových autobusů. 
Ze Zadaru jsme jeli Arrivou, která byla vyprodaná už týden předem, když jsme kupovali jízdenky na Regiojet, ale naštěstí se uvolnily místa v den našeho odjezdu. Durazně doporučuju kupovat jízdenky Chorvatských autobusů v dostatečném předstihu. Při nástupu se také platí poplatek za větší zavazadlo.

trek NP Paklenica průvodce - co a jak

Díky snadné dopravě vlakem (případně autem) nejste omezováni leteckými předpisy. Stejně ale nemá smysl brát nic navíc. Můj batoh měl 6,4kg. S vodou a jídlem zhruba 12kg.
– díky širokým možnostem ubytování a útulen na spaní stačí pouze letní ultralehký letní péřový spacák z Číny (ebay, aliexpress) a široká alumatka (100 x 200 cm) (ebay, aliexpress)

– to samé platí pro stan – místo toho třeba jenom tarp pro případ nouze nebo hamaku na pobřeží
– lehké univerzální sandály + boty na trek
– turistické hůlky kvůli náročnosti terénu a velkému převýšení
– orientace mapy.cz v mobilu (mapa s vyznačnými body níže) + powerbanka

Spaní v NP Paklenica

V Národním Parku Paklenica je spoustu placených a neplacených ubytoven/útulen nebo ruin k přespání. Míst vhodných k přespání ve stanu nebo pod širákem jsem mnoho neviděl.

Planinarski dom Paklenica
Planinarski dom Paklenica
Vlaski grad chata
útulna Vlaški grad

Nejužitečnější pomůcka je interaktivní mapa Chorvatských horolezců.
Klikněte na „domeček“ a zobrazí se chaty a útulny.

Voda na treku

Vodních zdrojů je celkem dostatek pokud se pohybujete v údolí. Na hřebeni nejsou skoro žádné. Stejně jsme si vystačili klasicky s 3l. Všechny zdroje, které byly v mapě v provozu taky fungovaly, ale bylo zrovna po dešti. Běžné jsou tu klasické studny, což jsem viděl poprvé.

studna narodní park paklenica

trek NP Paklenica mapa

Po cestě jsem vyznačoval většinu míst vhodných k přespání (v mapě vyznačeno cmp), zdrojů vody a dalších věcí, co stojí za zmínku.

0 km
délka
2- 0
počet dnů
0 m
stoupání
0 m
klesání

Shrnutí tipy, triky

Moře je pro turisty a hory pro Chorvaty, za celý čas v horách jsme potkali pouze 1 cizince. Jde vidět že se Chorvati o své hory starají
Přechod by se dal zvládnout i za 2 dny,  končili jsme vždy kolem 2. hodiny. Problém je ale velké převýšení první a poslední den přechodu.

Vyrážíme na přechod - Národní park Paklenica

Vyjíždíme před osmou večer z Brna, spíme ve vlaku, žádná velká akce se nekoná (zatím). Jedeme ve třech a špatně jsem koupil místenky ve vlaku – zobrazují se celkem pro mně nelogicky, takže pozor na to. Po půlnoci se spustil požární poplach kvůli kouření na záchodě.

Přijíždíme cca v 8 ráno do Rijeky, přestupujeme na bus do Zadaru a odtud na do Starigrad Paklenica, který stojí na osobu cca 75Kč a 35Kč zavazadlo. Ve Starigradu rezervuju přes booking ubytování. V momentě vysednutí z autobusu se spustí totální liják, který trvá přesně do chvíle než dojdeme k ubytování. Promokáme teda do nitky a dostáváme lehký výsměch na apartmánu.

Popis celé trasy přes národní park Paklenica

Popis den po dni. Zmiňuju spaní, vodu, zajímavé místa a náročnost.

Do parku vstupujeme odbočkou vpravo po mostě před turistickým checkpointem, vjezd autem bude asi placený, možná i vstup pěšky. Trasa k Planinarskemu domu Paklenica mírně stoupá, míjíme jeskyni (od 10:00, vstup 30 kuna) a jdem omrknout ruinu skalního domu Sklopina.

Sklopina Paklenica

Potkáváme cedule s ubytovaním jen za 10 € na noc, ale na tripadvisoru jsou dost negativní zkušenosti. Každopádně pokud potřebujete pouze střechu nad hlavou tak míst na spaní je tu pár v ruinách domů a mlýnů.
K chatě jsme dorazili už odpoledne, ale nadmořská výška dělá svoje a je tu jen 12 stupňů a dost fučí. Vychutnáváme výhled na moře a obhlížíme okolí, nedaleko chaty je studna. Večer přichází Chorvatský Viking se zapletenými fousy a jeho kamoš se psem, ubalí pár obrovských brk a jdeme spat.

Ivine Vodice Paklenica
chata Ivine Vodice

Ráno jsme za hodinu u druhé chaty (Vlaški Grad), vodní pramen tu neteče. Kvůli oblačnosti na hřebeni jdem na výhled na vrchol Vlaški Grad a potom pokračujem nahoru do mraků.

Nepřízeň počasí nás rychle pohání dál, až postupně vystřídáme mlhu, mrholení, déšť a silný vítr. 

NP Paklenica hreben
NP paklenica rozcenstník

Na útulně Struge jsme brzo a v tomto počasí se jeví jako zajímavý objekt postapokaliptyckého charakteru. Vevnitř nás již čeká postarší pán s rozpálenými kamny a teplým čajem, který okupuje značnou část útulny. Kapacita je ale dostatečná, nahoře se vyspí 3+3 a dole taky 3+3. Postupně přichází několik skupinek, mezi nimi i Francouz s Chorvatkou, kteří jdou přes celý stát. Ptám se ho na zkušenosti s dalšími útulnami a říká, že tato je jedna z horších.

utulna Struge NP Paklenica

Téměř všichni vychází brzy, takže se nechtěně probouzíme před 7. Silně fučí, pár minut pod útulnou je studna kde nabíráme vodu a zachvíli už vycházíme z mraku zahalujícího celý hřeben. Před námi se otvírá panorama, ve kterém chybí už jen indiáni na koních a pokračujeme až do průsmyku Bujlma.

Odtud se celá trasa vine pěkně po vrstevnici.

NP Paklenica trek

Nabíráme vodu a pokračujem až na nástup na další malou hřebenovku, jdoucí souběžně s Velebitem. 

Nikdo nečekal, že bude hřebenovka tak ostrá, a to doslova. Musíme balancovat na špičkách vrcholků Golic a Grabar. 

A občas se dokonce vyhýbat i jedovatým hadům.

zmije NP paklenica

Po všem co jsme si vytrpěli konečně můžeme absolvovat úmorné klesání k moři.

Starigrad Paklenica sea panorama

Nakoupit jídlo na pláž a strávit zaslouženou hodinku u moře, než nám pojede autobus zpět do Zadaru.

Stari Grad Paklenica trek

Po příjezdu následuje ubytování v hostelu a obhlídka města. Kvůli velkému vyčerpání se nic dalšího nekoná.

Dopoledne takticky trávíme na nejbližší pláži od autobusáku. Následuje přejezd do Rijeky na vlak.
Po nástupu zabíráme místa v kupé. Bohužel máme jen půlku, jelikož jsem rezervoval místa chybně i na cestu zpět. 

Rijeka Regiojet

Naplno využíváme zdejšího servisu, ale k velké smůle se na nás nedostává hřeb dnešního večera v podobě dortíků. Jsou brzy vyprodány a fronta sahá až skoro do dalšího vozu. Situaci řešíme tedy po svém a daří se nám vyhandlovat jeden dortík za pivo.
Posléze zjištujeme, že třetí místo na spaní bylo anektováno partou nelíbezných dam. Abychom je trochu vydeptali tak zapojujeme do celé situace i stevarda. Ten jim ale předtím místo schválil, takže nám hledá náhradu, čímž se celá situace obrací, jelikož patří díky svému vystupování k našim oblíbencům. Trýznění si proto nezaslouží a tak využíváme možnost volného lůžka od spolu-cestovatelů, kteří jedou s námi dnes na stejné vlně až do pozdních večerních hodin…
A ráno přijíždíme do Česka.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *