Národní park Paklenica📍🗺️ trek 3 dny 🇭🇷 Chorvatsko hory
Ubytování v Chorvatsku s výhledem na moře zdarma? I to je jedna z věcí, které může NP Paklenica nabídnout.
Když k tomu přidáte bezstarostnou jízdu vlakem, špetku odpočinku u moře a trochu večerního či podmořského života v Rijece nebo Zadaru…
– doprava 2800 Kč
– jídlo 1100 Kč
– ubytování 900 Kč (noc Stari Grad a Zadar)
– 1 den doprava
– 3 dny trek v přírodě
– 1 den pláž, město,…
Základní koncept - Chorvatsko hory, moře, velkoměsta
Nápad zajet na hory do Chorvatska odstartovala novinka (2020) v podobě post-corona expresu Praha – Rijeka. Pohodlí lůžkového vozu, plno lidí, levné jídlo a pití, takže je o zábavu i odpočinek postaráno.
A jelikož Chorvatsko = moře, tak po návratu z hor ocení klasické válení u pláže asi každý.
Po odpočinku pak můžete prozkoumat jak život podmořský tak noční nebo památky v Zdaru a Rijece.
Zpáteční cesta vlakem je jen třešničkou na dortu celé výpravy.
Doprava
Do Chorvatska vlakovou linkou Regiojet Praha-Pardubice-Brno-Břeclav-Bratislava-Lublaň-Rijeka. Ceny se pohybují od 590Kč za sedadlo a od 790Kč za místo v lůžkovém voze. Pozor na rezervaci míst v jednom kupé, zobrazují se „opačně“ než by člověk očekával.
V Chorvatsku je nejlepší variantou jet přímo z Rijeky do Starigrad Paklenica autobusem.
My jsme ale pokračovali návazným autobusem Regiojet z Rijeky do Zadaru a odtud autobusem.
Všechny spoje Regiojet měli vždy přesný příjezd a odjezd, což nemusí být pravidlem u Chorvatských dálkových autobusů.
Ze Zadaru jsme jeli Arrivou, která byla vyprodaná už týden předem, když jsme kupovali jízdenky na Regiojet, ale naštěstí se uvolnily místa v den našeho odjezdu. Durazně doporučuju kupovat jízdenky Chorvatských autobusů v dostatečném předstihu. Při nástupu se také platí poplatek za větší zavazadlo.
trek NP Paklenica průvodce - co a jak
Díky snadné dopravě vlakem (případně autem) nejste omezováni leteckými předpisy. Stejně ale nemá smysl brát nic navíc. Můj batoh měl 6,4kg. S vodou a jídlem zhruba 12kg.
– díky širokým možnostem ubytování a útulen na spaní stačí pouze letní ultralehký letní péřový spacák z Číny (ebay, aliexpress) a široká alumatka (100 x 200 cm) (ebay, aliexpress)
– to samé platí pro stan – místo toho třeba jenom tarp pro případ nouze nebo hamaku na pobřeží
– lehké univerzální sandály + boty na trek
– turistické hůlky kvůli náročnosti terénu a velkému převýšení
– orientace mapy.cz v mobilu (mapa s vyznačnými body níže) + powerbanka
Spaní v NP Paklenica
V Národním Parku Paklenica je spoustu placených a neplacených ubytoven/útulen nebo ruin k přespání. Míst vhodných k přespání ve stanu nebo pod širákem jsem mnoho neviděl.
Nejužitečnější pomůcka je interaktivní mapa Chorvatských horolezců.
Klikněte na „domeček“ a zobrazí se chaty a útulny.
Voda na treku
Vodních zdrojů je celkem dostatek pokud se pohybujete v údolí. Na hřebeni nejsou skoro žádné. Stejně jsme si vystačili klasicky s 3l. Všechny zdroje, které byly v mapě v provozu taky fungovaly, ale bylo zrovna po dešti. Běžné jsou tu klasické studny, což jsem viděl poprvé.
trek NP Paklenica mapa
Po cestě jsem vyznačoval většinu míst vhodných k přespání (v mapě vyznačeno cmp), zdrojů vody a dalších věcí, co stojí za zmínku.
Shrnutí tipy, triky
Moře je pro turisty a hory pro Chorvaty, za celý čas v horách jsme potkali pouze 1 cizince. Jde vidět že se Chorvati o své hory starají
Přechod by se dal zvládnout i za 2 dny, končili jsme vždy kolem 2. hodiny. Problém je ale velké převýšení první a poslední den přechodu.
Vyrážíme na přechod - Národní park Paklenica
- 03.08.2020
- 19:48 Brno
- noční jízda + spánek (hack 🙂
- 1 km
- 04.08.2020
- 07:00 Rijeka
- 19:00 apartmán Stari Grad (Chorvatsko)
- 1 km
Vyjíždíme před osmou večer z Brna, spíme ve vlaku, žádná velká akce se nekoná (zatím). Jedeme ve třech a špatně jsem koupil místenky ve vlaku – zobrazují se celkem pro mně nelogicky, takže pozor na to. Po půlnoci se spustil požární poplach kvůli kouření na záchodě.
Přijíždíme cca v 8 ráno do Rijeky, přestupujeme na bus do Zadaru a odtud na do Starigrad Paklenica, který stojí na osobu cca 75Kč a 35Kč zavazadlo. Ve Starigradu rezervuju přes booking ubytování. V momentě vysednutí z autobusu se spustí totální liják, který trvá přesně do chvíle než dojdeme k ubytování. Promokáme teda do nitky a dostáváme lehký výsměch na apartmánu.
Popis celé trasy přes národní park Paklenica
Popis den po dni. Zmiňuju spaní, vodu, zajímavé místa a náročnost.
- 05.08.2020 - 1. den přechodu
- 08:15 Starigrad Paklenica
- 14:00 chata Ivine Vodice
- 15 km
Do parku vstupujeme odbočkou vpravo po mostě před turistickým checkpointem, vjezd autem bude asi placený, možná i vstup pěšky. Trasa k Planinarskemu domu Paklenica mírně stoupá, míjíme jeskyni (od 10:00, vstup 30 kuna) a jdem omrknout ruinu skalního domu Sklopina.
Potkáváme cedule s ubytovaním jen za 10 € na noc, ale na tripadvisoru jsou dost negativní zkušenosti. Každopádně pokud potřebujete pouze střechu nad hlavou tak míst na spaní je tu pár v ruinách domů a mlýnů.
K chatě jsme dorazili už odpoledne, ale nadmořská výška dělá svoje a je tu jen 12 stupňů a dost fučí. Vychutnáváme výhled na moře a obhlížíme okolí, nedaleko chaty je studna. Večer přichází Chorvatský Viking se zapletenými fousy a jeho kamoš se psem, ubalí pár obrovských brk a jdeme spat.
- 06.08.2020 - 2. den přechodu
- 08:00 chata Ivine Vodice
- 14:30 útulna Struge
- 15 km
Ráno jsme za hodinu u druhé chaty (Vlaški Grad), vodní pramen tu neteče. Kvůli oblačnosti na hřebeni jdem na výhled na vrchol Vlaški Grad a potom pokračujem nahoru do mraků.
Nepřízeň počasí nás rychle pohání dál, až postupně vystřídáme mlhu, mrholení, déšť a silný vítr.
Na útulně Struge jsme brzo a v tomto počasí se jeví jako zajímavý objekt postapokaliptyckého charakteru. Vevnitř nás již čeká postarší pán s rozpálenými kamny a teplým čajem, který okupuje značnou část útulny. Kapacita je ale dostatečná, nahoře se vyspí 3+3 a dole taky 3+3. Postupně přichází několik skupinek, mezi nimi i Francouz s Chorvatkou, kteří jdou přes celý stát. Ptám se ho na zkušenosti s dalšími útulnami a říká, že tato je jedna z horších.
- 07.08.2020 - 3. den přechodu
- 7:30 útulna Struge
- 17:45 hostel v Zadaru
- 14 km
Téměř všichni vychází brzy, takže se nechtěně probouzíme před 7. Silně fučí, pár minut pod útulnou je studna kde nabíráme vodu a zachvíli už vycházíme z mraku zahalujícího celý hřeben. Před námi se otvírá panorama, ve kterém chybí už jen indiáni na koních a pokračujeme až do průsmyku Bujlma.
Odtud se celá trasa vine pěkně po vrstevnici.
Nabíráme vodu a pokračujem až na nástup na další malou hřebenovku, jdoucí souběžně s Velebitem.
Nikdo nečekal, že bude hřebenovka tak ostrá, a to doslova. Musíme balancovat na špičkách vrcholků Golic a Grabar.
A občas se dokonce vyhýbat i jedovatým hadům.
Po všem co jsme si vytrpěli konečně můžeme absolvovat úmorné klesání k moři.
Nakoupit jídlo na pláž a strávit zaslouženou hodinku u moře, než nám pojede autobus zpět do Zadaru.
Po příjezdu následuje ubytování v hostelu a obhlídka města. Kvůli velkému vyčerpání se nic dalšího nekoná.
- 08.08.2020 Odjezd
- 8:00 hostel v Zadaru
- 3:00 kupé Regiojet
- 6 km
Dopoledne takticky trávíme na nejbližší pláži od autobusáku. Následuje přejezd do Rijeky na vlak.
Po nástupu zabíráme místa v kupé. Bohužel máme jen půlku, jelikož jsem rezervoval místa chybně i na cestu zpět.
Naplno využíváme zdejšího servisu, ale k velké smůle se na nás nedostává hřeb dnešního večera v podobě dortíků. Jsou brzy vyprodány a fronta sahá až skoro do dalšího vozu. Situaci řešíme tedy po svém a daří se nám vyhandlovat jeden dortík za pivo.
Posléze zjištujeme, že třetí místo na spaní bylo anektováno partou nelíbezných dam. Abychom je trochu vydeptali tak zapojujeme do celé situace i stevarda. Ten jim ale předtím místo schválil, takže nám hledá náhradu, čímž se celá situace obrací, jelikož patří díky svému vystupování k našim oblíbencům. Trýznění si proto nezaslouží a tak využíváme možnost volného lůžka od spolu-cestovatelů, kteří jedou s námi dnes na stejné vlně až do pozdních večerních hodin…
A ráno přijíždíme do Česka.