Nejlepší čelovka na sport i do přírody: lehké modely s nejlepším poměrem cena/výkon
Nejlepší čelovka není ta nejoslnivější, ale ta, která ti vydrží celý běh, túru nebo nečekaný večerní úprk před bouřkou do nejbližší chaty. V batohu ji skoro necítíš a nabiješ ji tam, kde zrovna jsi.
V tomhle výběru srovnávám lehké čelovky a malé svítilny na sport a do přírody, které ti poslouží i doma nebo v krizové situaci – od kapesního světla za 70 Kč po výkonnou čelovku na kolo. Rozdělil jsem je podle hmotnosti, v tabulce si je seřadíš i podle ceny, výkonu a funkcí a u každé píšu, komu se hodí a pro koho není.
Sofirn HS42, Fenix HM51R a Gopeak Mini sám používám, tyto modely i Sofirn HS10 jsem převážil. U ostatních vycházím z údajů výrobce a nezávislých recenzí, které vždy uvádím.
🔦 Rychlý výběr: nejlepší čelovka podle použití
- Nejlepší čelovka celkově a nejlepší poměr cena/výkon: Wurkkos HD12
850 lm, červené světlo, IP68 a nabíjení přes USB‑C – a když dojde baterie, poběží i na obyčejnou tužkovou AA. To vše za necelých 700 Kč. Zobrazit nabídku →
- Nejlepší čelovka na běhání: Nitecore NU25 MCT UL
jen 47 g i s čelenkou, 400 lm a červené světlo. Zobrazit nabídku →
- Nejlepší nabíjecí čelovky: Wurkkos HD12 a Flextail Tiny Helio 600Z
HD12 nabiješ přes USB‑C a v nouzi vyměníš za AA. Tiny Helio je lehčí (62 g) a má výměnný akumulátor RCR123A, i ve verzi do mrazu. Wurkkos HD12 → · Flextail Tiny Helio 600Z →
- Nejlepší do domácnosti a pro krizové situace: Wurkkos HD12 a Nitecore HA11
obě běží na běžnou tužkovou AA, kterou máš doma v šuplíku a koupíš v každé trafice. HD12 se navíc sama nabíjí, HA11 je lehčí a levnější. Wurkkos HD12 → · Nitecore HA11 →
- Nejvýkonnější čelovka: Sofirn HS42
nejvíc světla z výběru (~1 460 lm naměřeno), 18650 a červené světlo za cenu levné čelovky. Zobrazit nabídku →
- Nejlepší kapesní a pohotovostní světlo: Gopeak Mini
18,7 g, magnet a klip – nosíš ho pořád s sebou. Zobrazit nabídku →
📊 Srovnání a mapa čelovek: vyber, co je pro tebe důležité
Zvol, co chceš vidět na severu a co na východě. Mapa ukáže, kam která čelovka patří, a tabulka pod ní se seřadí od nejlepší. Najetím na čelovku zobrazíš její údaje, kliknutím přeskočíš na popis.
Najeď nebo klepni na čelovku v mapě.
| Model | Cena | Hmotnost s baterií | Max. výkon | Napájení | Funkce |
|---|---|---|---|---|---|
| Sofirn HS42 | od 757 Kč | 161 g ⚖️ | ~1 460 lm ² | 18650, USB‑C | 5/7 · USB‑C, výměnná baterie, červené světlo, magnet/klip, zámek |
| Sofirn HS10 | od 540 Kč | 75 g ⚖️ | 1 100 lm | 16340, USB‑C | 5/7 · USB‑C, výměnná baterie, IP66+, magnet/klip, zámek |
| Wurkkos HD12 | od 683 Kč | 106 g | 850 lm | 14500 / AA, USB‑C | 6/7 · USB‑C, výměnná baterie, jednorázová v nouzi, červené světlo, IP66+, magnet/klip |
| Flextail Tiny Helio 600Z | od 922 Kč | 62 g | 600 lm | RCR123A, USB‑C | 3/7 · USB‑C, výměnná baterie, IP66+ |
| Lumintop Black Cat | od 465 Kč | 22 g | 400 lm (30 s) | vestavěný, USB‑C | 2/7 · USB‑C, magnet/klip |
| Nitecore NU25 MCT UL | od 750 Kč | 47 g | 400 lm | vestavěný, USB‑C | 4/7 · USB‑C, červené světlo, IP66+, zámek |
| Nitecore HA11 | od 489 Kč | 62 g | 240 lm | AA / 14500 | 6/7 · výměnná baterie, jednorázová v nouzi, červené světlo, IP66+, magnet/klip, zámek |
| Gopeak Mini | od 70 Kč | 18,7 g ⚖️ | – | vestavěný, USB‑C | 2/7 · USB‑C, magnet/klip |
| Alonefire X29 | od 216 Kč | 37,4 g ¹ | – | CR123A / 16340 | 3/7 · výměnná baterie, jednorázová v nouzi, magnet/klip |
| Alonefire X81 | od 247 Kč | 24 g + článek | – | 10440, USB | 3/7 · USB‑C, výměnná baterie, magnet/klip |
Barva v mapě: šedá = ultralehké do 50 g, zelená = univerzální 51–140 g, červená = výkonné nad 140 g. Funkce = kolik ze 7 praktických vlastností model má: USB‑C nabíjení v těle, výměnná baterie, možnost jednorázové baterie v nouzi, červené světlo, odolnost IP66 a víc, magnet nebo klip, zámek. ⚖️ převážil jsem sám · ¹ měření v nezávislé videorecenzi · ² nezávislé měření (výrobce uvádí 2 100 lm) · – výrobce/prodejce neuvádí. Lumeny jsou maximální krátkodobý výkon, ne trvalé svícení.
🧭 Typy světel: čelovka, malá svítilna, nebo modulární?
Existují 3 základní typy světel, které se hodí na sport a do přírody.
🏃 Čelovka: volné ruce
- Světlo je trvale na čelence, takže máš volné ruce.
- Svítí tam, kam se díváš.
- Nejpraktičtější řešení na běh, túru, kolo i vaření ve tmě.
🔦 Malá ruční svítilna: vždy po ruce
- Menší a lehčí než čelovka, ale většinou ji držíš v ruce.
- Na hlavu ji dostaneš klipem na kšilt, magnetem nebo dokoupenou čelenkou – pohodlí ale bývá horší než u čelovky.
- Ideální jako záložní a pohotovostní světlo, které máš pořád u sebe.
⚙️ Modulární svítilna: na hlavu i do ruky
- Světlo jde vyndat z držáku a použít jako ruční svítilnu nebo připnout klipem na popruh.
- Z tohoto výběru to umí Wurkkos HD12 a Fenix HM51R (magnet v koncovce), Nitecore HA11 (klip na kšilt i batoh) a Sofirn HS42 (magnet v koncovce, vyndáš ji z držáku čelenky).
⚖️ Naše dělení podle hmotnosti
Modely řadím podle hmotnosti kompletu připraveného k použití: čelovky s baterií a čelenkou, svítilny s baterií a klipem. Hranice jsou naše redakční, ne obecný standard.
- 🪶 Ultralehké do 50 g – nejlehčí čelovky a kapesní světla. Na běh, kemp, čtení ve stanu nebo jako záloha do kapsy. Výdrž a výkon jsou nižší, ale člověk skoro neví, že je nese.
- 🥾 Univerzální 51–140 g – vyvážená výdrž, výkon a pohodlí. Noční túry, trek, běh i další sporty a spolehlivé světlo do nouze.
- ⛰️ Výkonné nad 140 g – nad 1 000 lm a velká baterie. Kolo, skialpy, hory a navigace mimo cestu. Na běh jsou už těžší.
📋 Jaká je ideální lehká čelovka
Zde jsou moje univerzální kritéria pro výběr čelovky. Podle toho, jestli ji chceš hlavně na běh, túry, kolo nebo do nouzové výbavy, si pak vybereš upřednostněním určitých funkcí.
| 🪶 Hmotnost | Co nejlehčí celá sestava – čelovka s baterií a čelenkou, ne jen tělo z krabice. Rozdíl bývá desítky gramů. |
|---|---|
| ⏱️ Výdrž | Co největší výdrž v režimu, který opravdu používám. Údaj „až 100 hodin“ platí pro nejslabší světlo, maximum zase drží jen chvíli. |
| 🔋 Nabíjení a baterie | Nabíjení přes USB-C a ideálně i možnost použití výměnné baterie. Nejlepší je čelovka, do které jde dobíjecí článek i běžná jednorázová baterie, kterou koupíš všude. |
| 🔴 Světelné režimy | Čelovka s červeným světlem do stanu a na mapu, velmi slabý noční režim kolem 1 lm a rozumný výběr dalších režimů. |
| 💡 Výkon a dosvit | Rozumný stabilní výkon a krátkodobě silné světlo do dálky. |
| 🌧️ Odolnost | Aspoň IPX4 do deště, na sníh a vodu ideálně IP67–IP68. Zámek proti náhodnému zapnutí v batohu. |
| 🧲 Modularita | Klip, magnet, vyndání z čelenky. |
| 💲 Cena | Hledám nejlepší poměr cena/výkon. Za značku si připlácím jen tehdy, když dostanu něco navíc. |
Žádná čelovka nesplní všechno naplno. U každého modelu proto píšu, v čem je silná a jaký kompromis přináší.
🔋 Baterie a nabíjení čelovek: co se vyplatí v praxi
🔌 Nabíjecí čelovka, nebo výměnná baterie?
Nabíjecí čelovka s vestavěným akumulátorem je nejlehčí a nejpohodlnější – stačí powerbanka a USB-C kabel. Když ale dojde uprostřed noci, nemáš čím ji nahradit. Nejuniverzálnější je proto kombinace nabíjení přes USB-C a výměnné baterie: čelovku nabiješ kdekoli a zároveň si vezmeš náhradní článek, ideálně i běžnou jednorázovou baterii.
- Vestavěný akumulátor + USB‑C – nejlehčí a nejpohodlnější, nabiješ z powerbanky. Když ale dojde, nemáš náhradu. Ideální na běh a jednodenní túry.
- Výměnný Li-ion článek – vezmeš si nabitý náhradní a čelovka zvládne vyšší výkon. Potřebuješ ale kvalitní články. Na vícedenní túry, kolo a zimu.
- Nabíjecí baterie s vlastním USB‑C konektorem – existují tužkové AA/AAA i články 16340, 14500 nebo 18650, které nabiješ kabelem přímo v baterii, bez nabíječky. Dobrá kombinace výměnné baterie a pohodlného nabíjení.
- Běžné baterie AA/AAA – seženeš je kdekoli na světě. Alkalické ale při vyšším výkonu slábnou a v mrazu selhávají. Na cesty a do nouzové výbavy.
❄️ Nabíjení v terénu, v zimě a v letadle
- USB‑C přímo v čelovce ti ušetří nabíječku – stačí powerbanka, kterou stejně neseš pro telefon.
- Mráz snižuje kapacitu Li-ion i NiMH. Nos čelovku nebo náhradní článek v kapse u těla. Jednorázové lithiové AA/AAA snášejí mráz výrazně lépe než alkalické.
- Letadlo: náhradní Li-ion články patří do příručního zavazadla, chráněné proti zkratu. Podmínky si ověř u své aerolinky.
- Skladování: do nouzové výbavy dávej jednorázové lithiové baterie, vydrží roky. Li-ion článek v uložené svítilně čas od času dobij.
📏 Formáty baterií v kostce
| Formát | Nabíjecí | Jednorázová | Rozměr | Hmotnost (orientačně) |
|---|---|---|---|---|
| AAA | Li-ion 10440 3,7 V, 300–350 mAh · NiMH 1,2 V, 800–1 000 mAh | alkalická, lithiová (1,5 V), 1 000–1 200 mAh | 10,5 × 44,5 mm | 8–12 g |
| AA | Li-ion 14500 3,7 V, 700–1 000 mAh · NiMH 1,2 V, 1 900–2 500 mAh | alkalická, lithiová (1,5 V), 2 000–3 000 mAh | 14,5 × 50,5 mm | 15–30 g |
| CR123A | Li-ion 16340 / RCR123A 3,7 V, 550–1 150 mAh | lithiová CR123A (3 V), 1 300–1 600 mAh | 17 × 34,5 mm | 15–17 g |
| 18650 | Li-ion 3,7 V, 2 500–3 500 mAh | – | 18 × 65 mm | 45–50 g |
| 21700 | Li-ion 3,7 V, 4 000–5 000 mAh | – | 21 × 70 mm | 65–70 g |
Jak číst označení: číslo je rozměr – první dvě číslice průměr v mm, další dvě délka. 14500 má tedy 14 × 50 mm jako tužková AA. ⚠️ Stejná velikost ale neznamená stejné napětí: Li-ion 10440 a 14500 mají 3,7 V, běžné AAA a AA 1,2–1,5 V. Do svítilny, která je výslovně nepodporuje, je nedávej – Nitecore HA11 například 14500 povoluje. Jednorázové baterie nikdy nenabíjej.
🔋 Kapacitu porovnávej ve Wh, ne jen v mAh. Energie = mAh × napětí. Li-ion 14500 s 800 mAh (3,7 V) má asi 3 Wh, NiMH AA s 2 000 mAh (1,2 V) asi 2,4 Wh. Alkalické baterie navíc svou kapacitu dají jen při slabém odběru – na vysoký výkon čelovky jí využiješ mnohem míň.
✅ Doporučení podle priority
- Co nejnižší hmotnost: vestavěný akumulátor (Nitecore NU25 MCT UL, Gopeak Mini).
- Baterie seženeš všude: jedna AA, ideálně s podporou 14500 (Nitecore HA11).
- Nabíjecí čelovka s nouzovou zálohou: Li-ion 14500 + běžná AA (Wurkkos HD12), nebo RCR123A + CR123A (Fenix HM51R).
- Výkon a dlouhá výdrž: 18650 s USB‑C (Sofirn HS42).
🪶 Ultralehké čelovky a svítilny do 50 g: na běhání, kemp i do kapsy
Nejlehčí světla výběru. Nejlepší čelovka na běhání a kapesní svítilny, které můžeš mít pořád u sebe – na hlavu je připneš nanejvýš klipem na kšilt.
Nitecore NU25 MCT UL
🏃 Nejlepší čelovka na běhání a nejlehčí čelovka výběru
Nitecore NU25 MCT UL je nejlehčí plnohodnotná čelovka v tomhle výběru. 47 g i s držákem a šňůrkovou čelenkou, 400 lm, dosvit 132 m a vestavěný akumulátor 700 mAh s nabíjením přes USB-C.
🎯 Komu se hodí: Na běh, rychlé túry a vícedenní přechody, kde se počítá každý gram. Je to nejlepší čelovka na běhání z výběru.
- 🪶 Nejnižší hmotnost mezi čelovkami – 47 g i s čelenkou.
- 🔴 Červené světlo ve dvou úrovních.
- 🌈 Tři teploty barvy – teplá, neutrální a studená.
- 🔒 Zámek proti náhodnému zapnutí a ukazatel stavu baterie.
- 💧 Odolnost IP66.
- Vestavěný akumulátor – na delší výpravu potřebuješ powerbanku.
- Nejdelší výdrž 45 h platí jen pro nejnižší režim.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo chce silné dálkové světlo na kolo nebo do terénu mimo cestu – na to je lepší Sofirn HS42.
🔄 Levnější alternativa: Starší Nitecore NU20 Classic je o 9 g lehčí (38 g), ale červené světlo výrobce neuvádí a akumulátor má menší (500 mAh).
📋 Parametry:
- Napájení: vestavěný Li-ion 700 mAh, USB-C
- Výkon: 400 lm, nejdelší výdrž 45 h
- Odolnost: IP66, pád z 1 m
Gopeak Mini
🔦 Nejlepší kapesní a pohotovostní světlo (EDC)
Gopeak Mini je nejlehčí světlo v celém výběru a zároveň jediné kapesní světlo ve výběru, které sám používám. Na váze má 18,7 g, takže v kapse, na klíčích nebo na popruhu batohu prakticky nepoznáš, že ho neseš.
🎯 Komu se hodí: Jako stálé záložní světlo do kapsy, na klíče nebo do lékárničky. Na krátkou procházku se psem nebo hledání věcí ve stanu stačí i jako hlavní světlo.
- 🪶 Nejlehčí světlo výběru – 18,7 g.
- 🔌 Nabíjení přes USB‑C.
- 🧲 Magnet v koncovce a odnímatelný klip, podle zákazníků i na kšilt.
- 🏮 Boční světlo v bílé a teplé barvě funguje jako malá lucerna.
- Prodejce neuvádí výkon v lumenech ani výdrž režimů.
- Nemá červené světlo.
- Vestavěný akumulátor v terénu nevyměníš.
- K nabíjení potřebuješ delší USB‑C konektor než obvykle – vhodný kabel je v balení.
🚫 Pro koho není: Pro noční běh nebo celou noc na trailu. Tam sáhni po čelovce, třeba Nitecore NU25 MCT UL.
🔄 Levnější varianta od 70 Kč: Nejlevněji ho seženeš od 70 Kč jako beznázvovou variantu – na AliExpressu se prodává pod názvy „Outdoor Strong Light LED Flashlight mini Portable Keychain Light USB“ nebo „Mini 5050 Rechargeable LED Pocket Flashlight“. Vypadá stejně, ale kvalitu a parametry jsem u ní neověřoval.
📋 Parametry:
- Napájení: vestavěný akumulátor, nabíjení USB-C
- Upevnění: magnet, odnímatelný klip, kroužek na klíče
- Světlo: hlavní LED + boční bílé a teplé
Lumintop Black Cat
Lumintop Black Cat je o pár gramů těžší než Gopeak, ale výrobce u ní uvádí kompletní parametry: až 400 lm, dosvit 90 m a výdrž až 60 h na nejnižší úroveň.
🎯 Komu se hodí: Pokud chceš kapesní světlo s víc režimy a čitelnými parametry od výrobce.
- 💡 Až 400 lm a dosvit 90 m.
- ⏱️ 200 lm zhruba 2 h, 60 lm 4 h, 16 lm 16 h a 2 lm až 60 h.
- 🌈 Teplé boční světlo, UV a barevné RGB režimy.
- 🧲 Oboustranný klip a magnet v koncovce.
- 400 lm drží jen 30 s, pak spadne na 100 lm.
- Magnet je podle recenzí slabý a málo použitelný.
- Odolnost jen IPX4 (stříkající voda).
- Výrobce neuvádí upevnění na hlavu.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo potřebuje čisté červené světlo – RGB režimy výrobce jako červené světlo pro noční vidění nepopisuje.
📋 Parametry:
- Napájení: vestavěný Li-Po 450 mAh, USB-C
- Výkon: 400 lm (30 s), 200 lm ~2 h, 2 lm 60 h
- Odolnost: IPX4, pád z 1 m
Alonefire X29
Alonefire X29 je jedna z nejmenších svítilen na článek velikosti CR123A. Prodává se s jednorázovou lithiovou baterií CR123A, ale podle dvou nezávislých videorecenzí v ní funguje i nabíjecí článek 16340 (RCR123A).
🎯 Komu se hodí: Jako levné a odolné kovové světlo do auta, lékárničky nebo nouzové výbavy. Jednorázová CR123A vydrží ve skladu roky.
- 🔋 Běží na CR123A i nabíjecí 16340 (RCR123A) – potvrzuje to recenze Everyday Survival Gear i recenze Small Model Collector.
- 💡 S nabíjecím článkem svítí výrazně jasněji než s přibalenou CR123A.
- 🔩 Kovové tělo a klip.
- ⏱️ Výdrž podle prodejce 10–12 h.
- Nemá vlastní nabíjení – článek nabíjíš zvlášť, nebo kup 16340 s USB‑C.
- Ochranu proti přepólování recenzent netestoval.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo chce světlo jen nabít z powerbanky a nic neřešit. Pak je lepší Gopeak Mini nebo Black Cat.
⚠️ Pozor: Článek vkládej vždy plusem k hlavě a nevybíjej ho do dna. Delší chráněné 16340 se do těla nemusí vejít, před koupí zkontroluj délku. Přibalenou CR123A nikdy nenabíjej – je jednorázová.
📋 Parametry:
- Napájení: CR123A (v balení) nebo nabíjecí 16340 / RCR123A
- Výdrž podle prodejce: 10–12 h
- Hmotnost: 22 g bez baterie, 37,4 g s baterií (měření v recenzi)
Alonefire X81
Alonefire X81 je štíhlá „tužková“ svítilna na výměnný Li-ion článek 10440 (velikost AAA). Tělo bez článku váží 24 g, s článkem počítej zhruba o 9–10 g víc.
🎯 Komu se hodí: Do kapsy u kalhot nebo do přední kapsy batohu, kde překáží široké světlo.
- 🔋 Výměnný Li-ion článek 10440 – můžeš nosit náhradní nabitý.
- 🔌 Nabíjení přes USB.
- 🧲 Magnet a klip.
- 💡 Podle zákazníků tři úrovně jasu a stroboskop.
- Prodejce neuvádí výkon v lumenech a udává výdrž jen 1–3 h.
- Na nejvyšší úroveň se podle zákazníků znatelně zahřívá.
- Patří do ní jen článek 10440, ne běžná AAA baterie, pokud to prodejce výslovně nepovolí.
🚫 Pro koho není: Pro delší svícení – na celovečerní použití je kapacita malá.
📋 Parametry:
- Napájení: výměnný Li-ion 10440, nabíjení USB
- Upevnění: magnet, klip
- Výdrž podle prodejce: 1–3 h
🥾 Univerzální čelovky 51–140 g: na túry, trek i do nouze
Vyvážený poměr hmotnosti, výdrže a výkonu. Tady najdeš nejuniverzálnější čelovku, nejlepší nabíjecí čelovku i světlo do domácí nouzové výbavy.
Wurkkos HD12
🏆 Nejlepší čelovka celkově a nejlepší poměr cena/výkon
Wurkkos HD12 je za necelých 700 Kč nejlepší čelovka celého výběru. Váží 106 g i s čelenkou, má 850 lm, červené světlo, odolnost IP68 a běží na nabíjecí článek 14500 i na obyčejnou tužkovou AA.
🎯 Komu se hodí: Na túry, trek, skialpy i do nouzové výbavy. Pokud chceš jednu čelovku na všechno za rozumnou cenu, začni u ní.
- 🔋 Výměnný Li-ion 14500 (900 mAh v balení) nabiješ přes USB‑C přímo v čelovce.
- 🆘 V nouzi poběží i na obyčejnou tužkovou AA – alkalickou nebo NiMH, jen se slabším výkonem.
- 🔴 Červené světlo ve třech úrovních: 1, 10 a 30 lm.
- 💡 Až 850 lm a dosvit 105 m.
- 💧 Odolnost IP68.
- 🧲 Magnet v koncovce – vyndáš ji z držáku a použiješ jako ruční svítilnu.
- 850 lm drží jen asi 2 minuty, pak klesne na 300 lm.
- Uživatelé zmiňují nazelenalý odstín světla a čelenku, která na helmě klouže.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo počítá každý gram – Nitecore NU25 MCT UL váží méně než polovinu.
🔄 Kvalitnější a dražší alternativa: Fenix HM51R V3.0 (1 749 Kč), kterou sám používám, má podobné parametry a je o 22 g lehčí: 84 g, 860 lm, červené světlo a IP68. Místo AA bere výměnný RCR123A a v nouzi jednorázovou CR123A. Za dvojnásobnou cenu dostaneš zavedenou značku a koupíš ji v českém obchodě.
📋 Parametry:
- Napájení: Li-ion 14500 (900 mAh v balení) nebo 1× AA, USB-C
- Výkon: 850 lm asi 2 min, pak 300 lm; červené 1–30 lm
- Odolnost: IP68 (1 m)
Flextail Tiny Helio 600Z
🔋 Nejlehčí nabíjecí čelovka s výměnným akumulátorem
Flextail Tiny Helio 600Z kombinuje nízkou hmotnost s věcí, kterou malé čelovky obvykle nemají: výměnný akumulátor. Verze 2025 váží podle výrobce 62,4 g i s baterií a čelenkou a dává až 600 lm.
🎯 Komu se hodí: Na vícedenní túry a zimu. Místo powerbanky si vezmeš nabitý náhradní akumulátor.
- 🔋 Výměnný akumulátor RCR123A (16340) – stejný formát jako u Fenixu HM51R. Výrobce prodává náhradní 650 a 900 mAh i speciální verzi do mrazu.
- 🔌 Nabíjení přes USB‑C.
- 💡 Až 600 lm, nejnižší režim 1 lm vydrží až 100 h.
- 💧 Odolnost IP67.
- Výrobce neuvádí výdrž jednotlivých režimů.
- Červené světlo výrobce v parametrech neuvádí.
- Provozní teplota od −10 °C.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo chce jednoduchou čelovku bez dalších baterií – pak stačí Nitecore NU25 MCT UL.
📋 Parametry:
- Napájení: výměnný akumulátor RCR123A (16340) 700 mAh, náhradní 650 nebo 900 mAh, USB-C
- Výkon: 600 lm, 1 lm až 100 h
- Odolnost: IP67, −10 až 45 °C
Nitecore HA11
🆘 Nejlehčí a nejlevnější čelovka na tužkovou AA
Nitecore HA11 je čelovka na jednu tužkovou baterii AA. Podle výrobce bere alkalickou, NiMH (Eneloop), lithiovou i Li-ion článek 14500. Bez baterie váží 38 g s čelenkou a držákem, s přibalenou alkalickou AA 62 g.
🎯 Komu se hodí: Do domácnosti, nouzové výbavy a na cesty mimo civilizaci. Baterii AA koupíš skoro všude na světě.
- 🔋 Bere alkalickou, NiMH (Eneloop) i lithiovou AA a Li-ion 14500.
- 🔴 Červené světlo – trvalé i blikání.
- 💡 240 lm a dosvit 90 m.
- ⏱️ Nejnižší režim 75 h na alkalické AA, 126 h s článkem NL1411R.
- 📎 Čelenka i klip na kšilt, popruh nebo kapsu.
- 💧 Odolnost IP66.
- Sama se nenabíjí – USB‑C má jen volitelný článek Nitecore NL1411R.
- 240 lm stačí na chůzi, na rychlý noční sestup je to málo.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo chce co nejvyšší výkon.
📋 Parametry:
- Napájení: 1× AA (alkalická, NiMH, lithiová) nebo Li-ion 14500
- Výkon: 240 lm, dosvit 90 m
- Odolnost: IP66, pád z 1 m
Sofirn HS10
Sofirn HS10 je malá kovová čelovka s 1 100 lm a výměnným článkem 16340 – stejným formátem, jaký používá Fenix HM51R. Celá sestava i s páskem váží 75 g.
🎯 Komu se hodí: Na noční túry, kemp a práci kolem chaty, když chceš hodně světla v malém těle a červené světlo nepotřebuješ.
- 💡 Až 1 100 lm, dosvit 129 m a věrné barvy (CRI 90).
- 🔋 Výměnný Li-ion 16340 a nabíjení přes USB‑C v těle.
- 💧 Odolnost IP68.
- 🧲 Magnet v koncovce a zámek proti náhodnému zapnutí.
- 🌈 Na výběr teplejší 4000K nebo neutrální 5000K.
- Nemá červené světlo.
- Z pásku čelenky se nedá pohodlně odepnout.
- Malý článek – maximum drží jen krátce.
🚫 Pro koho není: Pro toho, kdo spí ve stanu s dalšími lidmi nebo čte v noci mapu – bez červeného světla oslníš ostatní. Pak vezmi Wurkkos HD12.
📋 Parametry:
- Napájení: výměnný Li-ion 16340, USB-C
- Výkon: 1 100 lm, dosvit 129 m, CRI 90
- Odolnost: IP68
⛰️ Výkonná čelovka nad 140 g: na kolo, skialpy a hory
Těžší, ale s výkonem a výdrží na kolo, práci i dlouhé noci. Sofirn HS42 jede na článek 18650 a dává nejvíc světla za nejmíň peněz.
Sofirn HS42
💥 Nejvýkonnější čelovka
Sofirn HS42 jsem pořídil jako univerzální pracovní a cyklo čelovku. Je to nejvýkonnější čelovka v tomhle výběru: baterie 18650, bodový i široký kužel a červené světlo.
🎯 Komu se hodí: Na kolo, noční sestupy, práci a kempování. Díky kombinaci dálkového a širokého světla ji používám i jako nouzové světlo do auta.
- 💡 Nejvíc světla z výběru – nezávislé měření ~1 460 lm (výrobce uvádí 2 100 lm).
- 🔦 Bodový kužel do dálky i široké světlo.
- 🔴 Červené světlo až 65 lm.
- 🔋 Výměnný článek 18650 a nabíjení přes USB‑C.
- 🧲 Magnet v koncovce a zámek.
- 161 g je o 55 g víc než Wurkkos HD12.
- Výrobce neuvádí stupeň voděodolnosti.
🚫 Pro koho není: Na běh – se 161 g je na to zbytečně těžká.
🔄 Alternativa: Sofirn SP40, kterou také používám, je o 20 g lehčí (141 g), má IPX7 a kratší trubku pro článek 18350. Nemá ale červené světlo a stojí jen zhruba o 50 Kč méně, proto dnes volím HS42.
📋 Parametry:
- Napájení: výměnný Li-ion 18650 (3000 mAh v balení), USB-C
- Výkon: 2 100 lm podle výrobce, ~1 460 lm v nezávislém měření
- Červené světlo: 1–65 lm
❓ Časté otázky o čelovkách
Jaká je nejlepší čelovka na běhání?
Z tohoto výběru Nitecore NU25 MCT UL. Váží 47 g i s čelenkou, má 400 lm, červené světlo a zámek. Lehčí je jen kapesní světlo, které ale na běh nemá dost výkonu ani pohodlné upevnění.
Je lepší nabíjecí čelovka, nebo čelovka na baterie?
Na běh a jednodenní túry je nejpohodlnější nabíjecí čelovka s USB-C. Na vícedenní výpravy, zimu a cesty je bezpečnější výměnný článek nebo běžná baterie AA – když světlo dojde, vyměníš ho. Nejuniverzálnější jsou modely, které umí obojí, třeba Wurkkos HD12 nebo Fenix HM51R.
K čemu je čelovka s červeným světlem?
Červené světlo neoslní ostatní ve stanu nebo na chatě a oči si po něm nemusí znovu zvykat na tmu. Hodí se na čtení mapy nebo hledání věcí v batohu. Je také mnohem méně viditelné z dálky než bílé světlo, takže se hodí, když nechceš být vidět. A méně narušuje cirkadiánní rytmus – večer ani v noci tolik nerozhodí tvůj spánek.
Kolik lumenů potřebuji na turistiku a na běh?
Na chůzi po cestě stačí 50–200 lm. Na běh nebo sestup v terénu se hodí 200–400 lm. Víc než 1 000 lm využiješ hlavně na kole. Důležitější než maximum je, jak dlouho čelovka vydrží v režimu, který budeš používat.
Kolik reálně vydrží čelovka na jedno nabití?
Záleží na režimu. Údaje „až 100 hodin“ platí pro nejslabší světlo kolem 1 lm. Ve středním režimu vydrží malé čelovky obvykle jednotky hodin. Proto u modelů uvádím výdrž konkrétních režimů tam, kde ji výrobce zveřejňuje.
Vyplatí se levné čelovky a svítilny z AliExpressu?
Často ano – Sofirn HS42 nabízí výkon za zlomek ceny zavedených značek a sám ji používám. Řada modelů z tohoto výběru, třeba Nitecore nebo Flextail, je navíc oblíbená v ultralight a outdoorové komunitě po celém světě a na AliExpressu je často najdeš nejlevněji. U neznačkových kusů ale prodejci často neuvádí výkon ani výdrž a parametry se liší kus od kusu. Vybírej podle recenzí s měřením, ne podle nadpisu nabídky.
🏁 Kterou čelovku vybereš?
- Chceš jednu čelovku na všechno – túry, skialpy, kolo i chatu? Vezmi Wurkkos HD12 – zobrazit nabídku. Kvalitnější, o 22 g lehčí, ale dvakrát dražší alternativa je Fenix HM51R V3.0. Pokud chceš co nejvíc světla a váhu tolik neřešíš, vezmi Sofirn HS42 – zobrazit nabídku.
- Běháš nebo chodíš rychlé túry a počítáš gramy? Vezmi Nitecore NU25 MCT UL – zobrazit nabídku, nebo Flextail Tiny Helio 600Z – zobrazit nabídku.
- Jdeš na vícedenní výpravu nebo do zimy a chceš náhradní akumulátor? Pokud řešíš váhu, vezmi Flextail Tiny Helio 600Z – zobrazit nabídku. Pokud ne, vezmi Sofirn HS42 – zobrazit nabídku.
- Cestuješ nebo chceš světlo do domácí nouzové výbavy na baterie, které koupíš kdekoli? Vezmi Wurkkos HD12 – zobrazit nabídku, nebo lehčí a levnější Nitecore HA11 – zobrazit nabídku.
- Potřebuješ maximum světla na kolo nebo práci, nebo silnou čelovku co nejlevněji? Vezmi Sofirn HS42 – zobrazit nabídku.
- Hledáš světlo do kapsy, které budeš mít pořád u sebe? Vezmi Gopeak Mini – zobrazit nabídku.
🔬 Jak jsem vybíral: metodika, zdroje a datum ověření
Modely jsem vybíral podle svých priorit: nízká hmotnost celé sestavy, použitelná výdrž, praktické nabíjení a výměnná baterie, červené světlo, odolnost a rozumná cena. Sofirn HS42, Fenix HM51R V3.0 a Gopeak Mini sám používám a hmotnosti jsem převážil (stejně jako Sofirn HS10 a starší Sofirn SP40, kterou zmiňuji jako alternativu). Wurkkos HD12 plánuji koupit a zkušenost doplním. Ostatní modely hodnotím podle dokumentace výrobce a nezávislých recenzí – nejde o můj vlastní test.
Výkon v lumenech neměřím laboratorně. Uvádím údaje výrobce, u Sofirn HS42 i nezávislé měření zeroair.org. Hlavní zdroje: stránky výrobců Nitecore, Flextail, Lumintop a Sofirn, parametry Fenix HM51R V3.0 podle českého prodejce a dvě videorecenze Alonefire X29.
Parametry a ceny ověřeny 13. 10. 2026. Ceny na AliExpressu se často mění – aktuální uvidíš po kliknutí. Nabídku budu průběžně aktualizovat.



